Výroba

  Tato firma byla založena v roce 1992 a navazuje na víc než 100 letou tradici firmy Josef Lídl. 

  Mateřská firma Josef Lídl byla založena v roce 1892 nejdříve jako obchodní firma a opravna hudebních nástrojů. Zabývala se v zastoupení prodejem pianin zn. Lhotka z Hradce Králové.  Postupně se rozrůstající firma a opravna byla zaregistrována 1.7.1903  jako továrna na výrobu hudebních nástrojů - Orlí ulice č.7 dříve Adlergasse č.7, v roce 1904 firma přesídlila na Zelný trh č.11 v Brně.
 
 
  Továrna se zpočátku orientovala jen na výrobu žesťových nástrojů trubky, křídlovky a především lesní rohy, které proslavili tuto značku po celém světě. Postupně se nabídka továrny rozšířila i o výrobu smyčcových nástrojů, cimbálů a harmonik. V dílnách této továrny se postupně vyučilo či pracovalo mnoho známých houslařů a výrobců hudebních nástrojů - např. Josef Buček, Josef Kreutzer, Antonín Galla, František Zyka a jiní...
  Josef Lídl se svědomitě věnoval vývoji žesťových nástrojů. Vždy kladl důležitost na kvalitu materiálu ze kterého byl nástroj zhotoven tak i na odborné zpracování nástroje. Tuto snahu a tradici stejně pečlivě dodržoval i Václav Lídl, syn který se v továrně svého otce r.1899 vyučil a později celý podnik vedl.
   Hned první dvojlesnice vyrobená v r.1905 byla natolik kvalitní a žádaná, že výrazně stoupla výroba a poptávka těchto nástrojů. Oblíbenost tohoto nástroje byla velká a hráli na něj přední hráči či profesoři konzervatoří např. prof.brněnské konzervatoře p.Josef Kohout nebo prof.Emanuel Kautsky z konzervatoře pražské.
 
 V období mezi 1 a 2 světovou válkou se úspěšně rozvíjela, zvýšila export do východní evropy - Rusko, Polsko, Maďrsko a země bývalé Jugoslávie. Především dodávkami do vojenských kapel a orchestů. V tomto období byla firma Josef Lídl oceněna na celosvětové výstavě v Chicagu v r.1933 zlatým diplomem a zároveň nejvyšším oceněním na této výstavě.
 
  Výrobky firmy Lídl se vyznačují vždy profesionální kvalitou provedení. Od svého vzniku vsadila firma na kvalitní ruční technologii a tato tradice přetrvala dodnes. Ruční vylévání olovem a ruční vyklepávání plechu má značný vliv na zvuk nástroje a jeho trvanlivost. Výrobky vzniklé na poloautomatech a automatech jsou sice levnější, avšak postrádají "duši".
 
  Značná část dělníků zaměstnaných panem Lídlem byla na vysoké odborné úrovni, že jim mohla být svěřena i výroba mistrovských nástrojů. I dnes se může firma pyšnit špičkovými odborníky z řady svých zaměstnanců.
 
  Od roku 1940 se v brněnské dílně začaly vyrábět nové tenorové a basové pozouny vhodné pro interpretaci renesanční a barokní hudby. Autory návrhu byli prof. Jaroslav Ušák a Václav Lídl. Vyrobené pozouny měly barokní menzuru. Jejich krásný zvuk se výborně pojil se zvukem smyčců a vyhovoval i nárokům sólové hry.
 
 Od konce druhé světové války se firma Josef Lídl sortimentem specializovala téměř výhradně na žesťové nástroje. Nejznámějšími výrobky byla dvojlesnice Symfonik B - trubky Prim a pozouny Brilant. Brněnská továrna vyráběla též širokou paletu horen v provedení mosaz a zlatá mosaz. Z řady typů můžeme jmenovat lesní roh 32-F Es, lesní roh s ucpávacím ventilem 32 B, dvojlesnici 33-F-B s dlouhým přeřazovacím ventilem, dvojlesnici 1933-F-B s dvojitými ventily a samostatnými snižci F a B, dvojlesnici Sonor 1964-F-B s dvojitými ventily a jednoduchým přeřazovacím ventilem B, nebo model Symphonic v zakázkovém provedení s kuličkovými klouby a s dlouhým ventilem typu Akustik nebo s dvojitými ventily typu 1933. Tomuto typu byla udělena zlatá medaile na Mezinárodním veletrhu spotřebního zboží v Brně roku 1966.
 
  O horny byl velký zájem v zahraničí a vyvážely se například do Japonska, USA, Německa, Rakouska, Finska, Španělska a jiných zemí. Také domácí hudebníci, žáci brněnské konzervatoře a studenti JAMU, Otto Kopecký, Jaroslav Kotulán, Josef Brázda a Zdeněk Tylšar slavili s dvojlesnicemi Josef Lídl řadu úspěchů na mezinárodních soutěžích.
 
  Dnes se může firma pochlubit i modelem trojlesnice, o kterou je ve světě veliký zájem. Hrají na ni mimo jiné i vídenští filharmonici.
 
  Výrobní firma Josef Lídl se specializuje nadále na dechově žesťové nástroje, křídlovky, trubky, lesnice a lesní rohy. Navazuje tak na více jak stoletou historii výroby hudebních nástrojů, které i přes 40 let znárodnění byly prodávány do celého světa pod značkou Josef Lídl, značkou tradice, profesionality a nejlepší kvality.